Použité samotesty patří do popelnice

20. 1. 2022 | Tiskové zprávy

Radim Mana

Jednorázové samotestovací sady se v rámci plošného testování ve firmách i ve školách staly nedílnou součástí výbavy domácností, firem a škol. Zatímco o správném postupu jejich využití nikdo nepochybuje, nejasnosti vyvstávají při likvidaci. Ta je přitom jednoduchá. Použitý antigenní samotest lze vyhodit do nádoby na směsný odpad.

V žádném případě by je Pražané neměli vyhazovat do kontejnerů určených pro tříděný odpad, nebo je volně pohazovat na ulici. „V takovém případě představují riziko nejen pro naše pracovníky. V ideálním případě by použitá sada měla do popelnice nebo kontejneru měla putovat v pevném uzavřeném plastovém pytli,“ prosí Pražany tiskový mluvčí Pražských služeb Radim Mana.

Plošné testování ve firmách bez ohledu na typ úvazku či pracovní smlouvy je platné od 17. ledna. Od stejného data pokračuje plošné testování žáků i školního personálu. „Prosím všechny občany, kteří pracují a studují v metropoli, aby testy vyhazovali podle konkrétního doporučení a minimalizovali tak riziko nákazy i pro pracovníky technických a komunálních služeb,“ doplňuje náměstek primátora Petr Hlubuček.   

Pokyny MŽP pro správnou manipulaci s použitými testovacími sadami na koronavirus určenými pro sebetestování osob:

  • Plastové pytle by měly mít minimální tloušťku 0,2 mm. Po naplnění (nejpozději však do 24 hodin) pytel pevně zavažte a na povrchu ošetřete dezinfekčním prostředkem. Jsou-li použity pytle z tenčího materiálu, je nutné takové obaly zdvojit. Plastový pytel proto ještě vložte do druhého pytle a zavažte.
  • Povrch vnějšího pytle ošetřete dezinfekčním prostředkem, až poté zavázaný pytel dejte do černého kontejneru na směsný komunální odpad.
  • Nikdy nenechávejte odpad mimo sběrnou nádobu
  • Po manipulaci s odpadem si pokaždé pečlivě umyjte ruce mýdlem a teplou vodou nebo použijte dezinfekční gel.

Mgr. Radim Mana
Tiskový mluvčí